با عرض پوزش در حال بروز رسانی و ارتقاع عملکرد و ظاهر وبسایت میباشم در این حال ممکن است در عملکرد وبسایت مشکلاتی باشد . از صبوری شما سپاسگذاریم

 دریک نگاه

ما با ترجمه کتب و مقالات بروز بین المللی که از غنی ترین و پرفروش ترین کتب و مقالات معتبر آمریکا و اروپا می باشند سعی بر جبران خلاء منابع و آموزش استاندارد برای هموطنان عزیز داریم.

4.3333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.33 (12 Votes)

حمايت و مقاومت - عالی ترين ابزار معاملاتی (قسمت اول)

نویسنده: لنس بگز

گردآوری: احمدرضا جبل عاملی

ترجمه و نشر: price-action.ir

با وجود تمام اغراق ها و جنجال های تبليغاتی از سوی بازاريابهای اينترنتی كه سعی در فروش آخرين "رازهای" معاله گری به شما دارند، حقيقت اين است كه رازی در كار نيست.

ستاپ هايی را با پرایس اکشن تشخيص دهيد كه پتانسيل معاملات با ريسک پايين تر و يا احتمال بالاتر را ارائه كنند.

به شيوه ای مستمر و منضبط وارد معاملاتی كه در بالا صحبت شد شويد.

  • ريسک خود را به حداقل برسانيد.

  • سرمايه خود را مديريت كنيد.

  • احساساتتان را مديريت كنيد.

  • نتايج معاملاتتان را در يک ژورنال ثبت كنيد، آنها را بررسی كنيد تا تشخيص دهيد چه كاری درست جواب می دهد و چه كاری نه.

  • به انجام آنچه درست جواب می دهد ادامه دهيد.

  • هر آنچه را درست جواب نمی دهد را بهبود ببخشيد.

اگر بطور موفقيت آميزی در بازار بورس معامله نمی كنيد، به اين دليل است كه شما يكی از كارهای فوق (يا همه آنها) را انجام نمی دهيد. رازی در كنار نيست. بنابراين، زمان آن رسيده است كه دست از جستجو برای راه حل جامع (راه حل طلايی) برداشته و مشغول كارهايی شويد كه قبلا جواب داده است. و برای شروع چه بهتر از آن كه با مورد نخست در ليست فوق اقدام کنید، ستاپی كه پتانسيل معاملات با ريسک پايين تر ويا احتمال بالاتر را ارائه كند.

هر كتاب تحليل تكنيكال در بازار سرمایه تعدادی نمودار کندل استیک به همراه خطوط افقی نمايش داده، و بر روی آنها برچسب حمايت و مقاومت می گذارد. چرا؟ چون جالب به نظر می رسند و شما می توانيد به دوستانتان نشان دهيد كه چقدر در تحليل بازار باهوش هستيد. خب، بله همين طور است، شايد اين بخشی از حركت بازار باشد. اما آيا شما واقعا ايستاده و از خود پرسيده ايد كه چرا بايد مراقب باشيد كه آيا حركت قيمت می تواند به واسطه يک خط برگردد؟ اگر قيمت قادر به شكستن يک سطح خاص در گذشته نشده باشد معنی آن چيست؟ چرا بايد به اين موضوع اهميت بدهيد كه اگر قيمت در هر نوبت كه تا سطح خاصی سقوط می كند بطور ثابتی رالی می كند؟

دليل اهميت اين است كه حمايت و مقاومت به شما نواحی ستاپ با پتانسيل معاملات بالا و ريسک پايين تر و يا احتمال بالاتر را ارائه می كند. در حالی كه روشهای متعددی برای تعريف يک ناحيه با ريسک پايين و يا احتمال بالاتر برای معامله وجود دارند، هنوز دليل شخصی پيدا نكرده ام كه برای خود من جواب بدهد همين طور درباره مفهوم حمايت و مقاومت.

پس، حمايت و مقاومت چگونه عمل می كند؟

ما در مقاله اخير درباره چگونگی حركت قيمت بحث كرديم و دليل آن عدم تعادل بين عرضه و تقاضا بود. وقتی تقاضای بيشتری نسبت به عرضه وجود داشته باشد، قيمت تا زمانی كه اين دو نيرو دوباره به تعادل برسند صعود می كند. وقتی عرضه بيشتری نسبت به تقاضا وجود داشته باشد، قيمت تا زمانی كه تعادل اين دو نيرو دوباره احيا شود سقوط می كند. ما همچنين می توانيم اين مفهوم را برای توضيح دادن نواحی حمايت و مقاومت بكار ببريم.

بياييد نخست سطح مقاومت را بررسی كنيم.

قيمت افزايش می يابد در حالی كه تقاضا بيشتر از عرضه است. با اين حال همچنان كه قيمت افزايش می يابد، قيمت برای خريداران جذابيت كمتری پيدا می كند، كه اين موجب كاهش تقاضا می گردد. و قيمت برای فروشندگان جذاب تر خواهد شد، كه اين منجر به افزايش عرضه می گردد. اگر نسبت عرضه/تقاضا بتواند به نفع عرضه تغيير جهت دهد، قيمت سقوط خواهد نمود.

اگر بخواهيم ساده تر بگوييم، مقاومت ناحيه ای است كه در گذشته نشانه هايی از توقف صعود قيمت را به نمايش گذاشته است. قيمت به منطقه مقاومت برخورد كرده و دوباره برای سقوط می چرخد. اگر به فهم بهتر مطلب كمكی بكند بايد اضافه كنيم كه، درباره مقاومت مانند سقفی فكر كنيد كه در برابر هرگونه افزيش بيشتر قيمت مقاومت می كند.

 سطح مقاومت قیمت

سطح حمايت بسيار شبيه به مقاومت عمل می كند. قيمت در حالی سقوط می كند كه عرضه بزرگتر از تقاضا باشد. در حالی كه قيمت سقوط می كند، برای فروشندگان جذابيت كمتری پيدا كرده كه منجر به كاهش عرضه می شود. و اين جذابيت بيشتری برای خريداران پيدا كرده كه منجر به افزايش تقاضا می گردد. اگر نسبت عرضه/تقاضا بتواند به نفع تقاضا تغيير جهت دهد، قيمت رالی خواهد نمود.

پس در تعريفی ساده، حمايت ناحيه ای است كه نشانه ها و گواه های قبلی از متوقف نمودن سقوط قيمت را به نمايش گذاشته و منجر به رالی كردن قيمت شده است. اگر به فهم بهتر مطلب كمكی بكند بايد اضافه كنيم كه، درباره حمايت مانند كفی فكر كنيد كه از قيمت حمايت می كند.

 سطح حمایت قیمت

در اين نقطه شايد برای شما دو سوال پيش بيايد.

  1. فقط به اين روش ما می توانيم حمايت و مقاومت را در گذشته تشخيص دهيم؟

  2. چگونه اين سطوح فرصت هايی را برای معاملات با احتمال بالاتر و ريسک پايين تر در اختيار ما قرار می دهند؟

حمايت و مقاومت قبلی در تعدادی از نواحی يافت می شوند، از جمله سوينگ های بالا يا پايين قبلی، نواحی تراكم، اعداد رند و گپ ها. وقتی قيمت به اين نواحی باز می گردد، شانس خوبی وجود دارد كه آن سطوح دوباره مانند حمايت و مقاومت عمل كنند. اين به يكی از دلايل ذيل اتفاق می افتد:

  1. معامله گران انتظار دارند اين نواحی مانند حمايت يا مقاومت عمل كرده، و در نتیجه بر اين اساس معامله می كنند، در نتيجه باعث ايجاد حمايت يا مقاومت می شوند؛

  2. معامله گران نياز روانی دارند تا در اين ناحيه معامله كنند، كه بار ديگر منطقه حمايت يا مقاومت را ايجاد می كند.

حقيقت ساده ای كه ما اكنون می توانيم از اين نواحی انتظار داشته باشيم اين است كه دوباره حمايت يا مقاومت فراهم كرده، و بنابراين قيمت را از حركت باز داشته و احتمالا باعث چرخش مسير حركت قيمت شوند، و معامله ای با احتمال موفقيت بالاتر در اختيار ما قرار دهد.

و هرچقدر بتوانيم نقطه ورودمان را به نقطه حمايت يا مقاومت نزديک تر كنيم، ريسک ما در آن معاملهِ خاص كمتر خواهد بود، زيرا حد ضررمان را معمولا می توانيم درست زير منطقه حمايت يا بالای منطقه مقاومت قرار دهيم.

در مقاله های بعدی، به تعدادی از نمودارها نگاه خواهيم انداخت تا نمونه هايی را برای هر نوع از حمايت يا مقاومت (سوينگ های بالا و پايين، نواحی تراكم، اعداد رند و گپ ها) ارايه دهيم. درباره دليلی كه آنها اتفاق افتاده اند صحبت خواهيم نمود (چه به علت انتظارات و چه به دليل نياز روانی برای انجام معامله)، و مثالهايی ارايه خواهيم داد از چگونگی استفاده از اين نواحی برای ارايه يک ستاپ عالی معاملاتی.

تا آن موقع، ستاپ های خود را بررسی كنيد، و از خودتان بپرسيد كه آيا معاملاتتان را در ناحيه ای طرح ريزی می كنيد كه معامله ای با احتمال بالا و يا ريسک پايين را در اختيار شما قرار بدهد يا خير.

و لطفا بخاطر داشته باشيد، اگرچه حمايت و مقاومت به يک معامله گر اجازه می دهد تا ناحيه هايی را تعيين كند كه در آنها قيمت احتمالا از حركت باز ايستاده و شايد برگردد، اما ضمانتی برای اين وجود ندارد. هميشه نياز است كه از صحت كاربرد مديريت ريسک و سرمايه اطمينان حاصل نماييد.

معاملاتتان همراه با شادی

لنس بگز

مطالعه قسمت دوم

مقالات مرتبط:

سه اشتباه رایج در استراتژی اینساید بار پنج اشتباه رایج در استراتژی پین بار چهار حقیقت در مورد پرایس اکشن

telegram share

کارگزاری فارابی

جایزه پرایس اکشن

photo 2017 01 31 17 11 41

آموزش پرایس اکشن

بهترین بروکر 1

تلگرام رسمي