با عرض پوزش در حال بروز رسانی و ارتقاع عملکرد و ظاهر وبسایت میباشم در این حال ممکن است در عملکرد وبسایت مشکلاتی باشد . از صبوری شما سپاسگذاریم

 دریک نگاه

ما با ترجمه کتب و مقالات بروز بین المللی که از غنی ترین و پرفروش ترین کتب و مقالات معتبر آمریکا و اروپا می باشند سعی بر جبران خلاء منابع و آموزش استاندارد برای هموطنان عزیز داریم.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

پنج راز مدیریت سرمایه برای معامله گری موفق (قسمت اول)

نویسنده: نایل فولر

گردآوری: احمدرضا جبل عاملی

ترجمه و نشر: price-action.ir

مدیریت سرمایه مثل «فیل در اتاق» است که بسیاری از معامله گران نمی خواهند درباره آن صحبتی کنند. این مسئله می تواند خسته کننده، مبهم و یا حتی از نظر هیجانی برای برخی از معامله گران دردناک باشد که بخواهند درمورد مدیریت ریسک و سرمایه حرفی بزنند چون می دانند که آن را به درستی انجام نمی دهند.

همانند هر چیزی در زندگی، گفت و گو در مورد "فیل در اتاق" معمولا بهترین کاری است که می توانید برای بهبود دادن معامله گری تان در بازار انجام دهید، به این معنی که صداقت با خود و تمرکز روی "سخت ترین" یا کسالت بارترین کارها، اول از همه و البته در اغلب موارد لازم است. اگر این موارد را نادیده بگیرید تبدیل به مشکلات بزرگی می شوند که دیگر قادر به کنترل آنها نخواهید بود.

در درس امروز، قصد دارم به شما کمک کنم تا برخی از مهم ترین جنبه های مدیریت بحران و سرمایه را همچنان که در بازار معامله می کنید، بشناسید. این درس به بسیاری از پرسش هایی که معامله گران در مورد حدضرر، سر به سر شدن معامله، حدضررهای جابه جا شده و موارد دیگر می پرسند پاسخ می دهد. حالا بهتر است شروع کنیم...

1 ) ریسک را ثابت نگه دارید.

نخستین رازی که می خواهم درموردش با شما حرف بزنم این است که ریسک را ثابت نگه دارید. همانگونه که مارتی شواترز Marty Schwartz در مقاله ای به نام "جادوهای بازار" گفته و من نیز به آن اشاره می کنم:

همچنان، حجم معامله خود را تا زمانیکه سرمایه تان را دو یا سه برابر کنید، افزایش ندهید. بسیاری از افراد دچار این خطا می شوند که به محض ایجاد درآمد، حجم معاملاتشان را افزایش می دهند. این روش، راهی سریع برای حذف شدن است.

چرا این مورد را یک "راز" می دانم؟ خب! از آنجا که بسیاری از معامله گران تمایل به افزایش میزان ریسک پس از یک یا مجموعه ای از معاملات برنده دارند، معمولا ثابت نگه داشتن ریسک، چیزی است که می خواهند از آن خودداری کنند. اصولا، خلاف آنچه که "بیشتر معامله گران" انجام می دهند، یک "راز" معاملاتی محسوب می شود... و وقتی صحبت از مدیریت سرمایه می شود، یکی دو مورد از این رازها وجود دارند.

من طرفدار سرسخت حفظ ریسک ثابت هستم نه به این خاطر که معامله گران حرفه ای این گونه عمل می کنند، بلکه به این دلیل که از تجربه های شخصی ام نیز درس گرفته ام. در اوایل فعالیتم در این حرفه، بعد از یک برد، ریسکم را افزایش می دادم... و نهایتا بعد از اینکه دریافتم این کار، درست نیست، دست از این اشتباه برداشتم. همچنین بنابر مشاهداتم درمورد معامله گرانی که کمک می کنم، می بینم که بسیاری از معامله گران پس از برد، ریسک را افزایش می دهند و این، دلیل بزرگی است که باعث باخت آنها می شود...

بعد از اینکه در یکی دو معامله برنده می شوید، تمایل به داشتن اعتماد به نفس دارید... و بهتر است تاکید کنم که طبعا اگر این کار را انجام دهید یا انجام داده باشید، دچار خطا نمی شوید. این از طبیعت بشر است که پس از برد در یک یا چندین معامله، کمتر ریسک گریز می شود. هرچند، اگر قصد دارید که با معامله گری در بازار پول به دست آورید، لازم است تا دست از یک سری چیزها بردارید. درصورتیکه که مقاله "نکته ای که نیاز است تا درمورد معامله گری بدانید" را خوانده باشید، خواهید دانست که حتی اگر پیگیر استراتژی شخصی خود باشید، بردها و باخت های شما هنوز هم به شکل تصادفی توزیع شده اند. این بدان معنی است که پس از برد یک معامله هیچ دلیل منطقی وجود نخواهد داشت که فکر کنید معامله بعدی هم با برد همراه خواهد بود...همچنین هیچ دلیلی برای افزایش ریسک وجود ندارد. ولی، ازآنجا که همه ما انسانیم، دوست داریم قمار کنیم... و واقعا سخت است که جلوی احساسات خودسرانه خودمان را بعد از یک برد خوب نادیده بگیریم... ولی شما باید این کار را انجام دهید اگرقصد دارید مدیریت سرمایه خود را آن هم به شکلی مؤثر انجام داده و که در بازار ماندگار شوید.

2 ) صرف نظر کردن از سود.

همانطور که در بالا بحث کردیم، حفظ مقدار ریسک یا ثابت نگه داشتن آن یکی از کلیدهای موفقیت در مدیریت سرمایه است. معامله گران حرفه ای بعد از هر برد، ریسک خود را بصورت نمایی افزایش نمی دهند... شما نیز باید توجه داشته باشید که این کار روشی درست و واقعی برای مدیریت ریسکتان نیست. معامله گران حرفه ای که زندگی شان را با فعالیت در بازار می گذرانند ماهانه از حسابشان برداشت می کنند و اغلب آنها موجودی حسابشان را هر ماه درهمان سطح قبلی حفظ کنند. اگر هرماه از سودهایتان برداشت می کنید، دیگر هربار میزان ریسک را افزایش نخواهید داد.

آنچه که نیاز است انجام دهید این است که تا سطحی که می خواهید، حساب خود را رشد دهید و بعد، هر ماه از سود آن برداشت کنید... و درنتیجه میزان ریسک شما روی هر معامله افزایش پیدا نمی کند چون نهایتا سرمایه معامله گری شما به سطح تعادل می رسد.

جابجا کردن غیر اصولی حدضرر به قیمت سر به سر باعث از بین رفتن حساب شما می شود.

راز بزرگ در ارتباط با حدضرر هایی که باعث سر به سر شدن معامله می شوند این است که شما نباید حد ضرر را به قیمت ورود منتقل کنید مگر اینکه مبتنی بر یک اصل واقعی پرایس اکشن باشد که این یک دلیل منطقی حساب می شود. جابجایی حد ضرر به همان قیمتی که وارد شدید، اگر دلیل منطقی برای انجام آن وجود نداشته باشد معنایی ندارد. جابجایی دلبخواهی حد ضرر به قیمت ورود یا به این خاطر که شما یک سری قوانین از پیش تعیین شده دارید، راه مؤثری برای مدیریت معاملاتتان نیست. تابه حال چند مرتبه با این که دیده اید بازار به سمت نقطه ورود شما برگشته و شما را از معامله تان خارج کرده و بعد بلافاصله در جهت معامله از دست رفته شما حرکت کرده، جابجایی حد ضرر به نقطه ورود را باز هم انجام داده اید؟ باید به معاملات خود اجازه حرکت بدهید، و درصورتیکه که دلیلی برای تنگ کردن حد ضرر یا انتقال حد ضرر به نقطه ورود ندارید، پس این کار را نکنید.

آنچه که ممکن است متوجه نشوید، این است که دستکاری حد ضرر یا بستن دستی معاملات پیش از آنکه شانسی برای حرکت داشته باشند کاهش داوطلبانه توانایی در برتری معاملاتی شما را برای آنکه به نفع شما حرکت کند را کاهش می دهد. خلاصه اینکه اگر دلیل محکمی برای جابجایی حد ضرر به نقطه ورود نداشته باشید پس حرکتتان یک حرکت احساسی و در واقع از روی ترس است. شما باید بر ترس خود برای از دست دادن پول غلبه کنید، چون ضرر بخشی از موفقیت یک معامله گر است و تا زمانی که بیاموزید چطور اجازه دهید یک معامله آزادانه و بدون دخالت مداوم به سرانجام برسد، پولی به دست نخواهید آورد.

حالا، حرف من این نیست که نباید هرگز حد ضرر را به نقطه ورود جابجا کنید، چون قطعا زمانهایی وجود دارند که باید این کار را انجام دهید. در زیر چند دلیل منطقی برای جابجایی حد ضرر به نقطه ورود ذکر شده است:

  • اگر یک نشانه خلاف حرکت فعلی قیمت باعث هشدار و تغییر در موقعیت بازار شد، می توانید آن را یک دلیل منطقی برای جابجایی حد ضرر به نقطه ورود حساب کنید.

  • اگر بازار به یک سطح کلیدی نمودار برسد و بعد شروع به نمایش نشانه های برگشت کند، شما باید آن را به عنوان نشانه ای درنظر بگیرید که بازار در واقع ممکن است برگشت داشته باشد و سپس حد ضرر خود را به نقطه ورود جابجا کنید.

  • اگر چند روزی مشغول یک معامله بوده اید و اتفاقی نیفتاده است، ممکن است مجبور شوید از معامله خارج شده یا حد ضرر را به نقطه ورود جابجا کنید...این معروف به stop زمانی است، یا اینکه از عنصر زمان برای مدیریت معاملات خود استفاده کنید. به صورت کلی، بهترین معاملات آنهایی هستند که کمی بعد از ورودتان به بازار، در جهت مورد انتظار شما حرکت کنند.

  • اگر اخبار مهم تازه ای مثل گزارش ماهانه Non-Farm Payrolls به دستتان می رسد و شما در سود مناسبی هستید، ممکن است لازم باشد تا حد ضرر را به نقطه ورود انتقال دهید یا معامله را زیر نظر بگیرید. اخبار نوسان ساز مثل این، اغلب باعث تغییر شرایط بازار می شوندمطالعه قسمت دوم.

telegram share

کارگزاری فارابی

جایزه پرایس اکشن

photo 2017 01 31 17 11 41

آموزش پرایس اکشن

بهترین بروکر 1

تلگرام رسمي